ZX Spectrum - zapomniane komputery

ZX Spectrum - zapomniane komputery


Gry komputerowe to wspaniała forma rozrywki. Rozbudzają wyobraźnię, poszerzają horyzonty, ćwiczą refleks, zręczność, logiczne myślenie, w zależności od rodzaju gry. Nade wszystko, pozwalają jednak na chwilę przeniknąć w inny, alternatywny świat i wcielać się w różne postaci. Akcesoria komputerowe, jak i gry przeszły długą ścieżkę ewolucji, by wyglądać, tak, jak wyglądają dziś. Warto zapoznać się z przeszłością i zobaczyć w co graliśmy kiedyś. W latach osiemdziesiątych królował ZX Spectrum - zapomniany komputer.

 Czym był ZX Spectrum? 

Komputer ten niczym nie przypominał dzisiejszych maszyn. Wyglądał jak współczesna klawiatura, w której pod przyciskami mieściła się płyta główna. Żeby jednak móc z niego korzystać, należało zaopatrzyć się w inne akcesoria komputerowe. Wśród takich niezbędny był magnetofon. Głównym nośnikiem danych były bowiem kasety. To na nich nagrywane były gry i programy. Do tego potrzebowaliśmy telewizora pełniącego funkcję dzisiejszych monitorów i joysticka. Gry nie uruchamiało się tak łatwo, jak dzisiaj. Za każdym razem musiała się wgrać, co zajmowało od kilkudziesięciu minut, nieraz i do kilku godzin, a sam proces był istnym koszmarem. Niewielkie poruszenie kabli czy też komputera, powodowało przerwanie procesu wgrywania i wymuszało konieczność ponownego jego rozpoczęcia, od początku.

Gdy już wgrałeś grę 

Cierpliwych zawsze czekała nagroda. Kiedy już gra się wgrała, przed oczami jawił się istny raj. Dzisiaj, oglądając filmy pokazowe z gier z tamtych czasów, można zadać sobie pytanie czy ktoś w ogóle chciał grać w takie produkcje. Wierzcie jednak, że wtedy, tytuły takie jak Myth, Cobra czy Saboteur dostarczały takiej samej zabawy i czarowały rozgrywką jak dzisiejsze supertytuły. Dla zainteresowanych polecam stronkę, która przeniesie Was w ten oldschoolowy świat: http://www.worldofspectrum.org/