Historia firmy Intel

Nie ma domu bez komputera

Nikt już chyba nie wyobraża sobie codzienności bez komputera - zauważa ekspert jaki-komputer.pl - uczymy się jego obsługi prawie od niemowlęcia, często o wiele szybciej niż innych umiejętności (kto z Was szybciej nauczył się wiązać sznurówki niż grać na kompie, ręka do góry). Gdyby jednak ktoś jeszcze nie miał swojego PC-ta, albo jego sprzęt uległ uszkodzeniu, musi zainwestować w nowy. Obecnie problemem nie jest gdzie kupić komputer, ale jaki kupić, bo możliwości są ogromne. Ilość podzespołów, aby złożyć własną jednostkę, jest naprawdę spora, a poza tym mamy też wiele gotowych modeli. Jednak w ogromnej liczbie spośród nich znajdziemy procesory Intel. Ta firma jest jednym z najważniejszych producentów tych podzespołów.

Co wiemy o Intelu?

Intel jest starszy od wielu z nas. Firma narodziła się w lipcu 1968 roku w amerykańskim stanie Kalifornia. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów Integrated Electronics, zaś pierwsze logo, funkcjonujące aż do 2005 roku, zostało stworzone przez samych założycieli. Choć obecnie najbardziej znanymi produktami Intela, są procesory, początkowo zakład produkował pamięci RAM, z których zrezygnował z powodu dużej konkurencji w 1985 roku.

Procesory Intela

W 1971 roku powstał pierwszy model procesorów - i4004, zaś o dekadę młodszy Intel 8088 został wykorzystany w IBM PC, czyli protoplaście wszystkich komputerów osobistych. Firma bardzo promowała rozwój tej dziedziny i dzięki temu jej produkty były montowane w ogromnej ilości urządzeń. Zwłaszcza modele z serii x86. Obecnie Intel jest największym producentem układów scalonych, a procesory z linii Pentium, Celeron bądź Core znajdują się w milionach urządzeń.