Historia pierwszych komputerów

Pierwsze komputery - kiedy zaczeły się pojawiać?


Historia pierwszych komputerów

Dzisiejsze komputery swoją formę ukształtowały dopiero w połowie XX wieku. Tymczasem człowiek jako stworzenie zarówno pomysłowe, jak i leniwe od początków swojego istnienia upraszczał sobie życie. Poniżej możecie prześledzić ponad 3000 lat historii dzisiejszych komputerów.

Starożytność źródłem inspiracji

 

Na pewno każdy z nas zna lub kiedyś widział liczydło. Można na nim wykonywać proste czynności, czyli dodawanie i odejmowanie. Pierwsze urządzenie tego typu wymyślili Sumerowie ok. 3000 lat temu, i było glinianą tabliczką z rowkami, w które wkładano kamyki.

Niemieckie liczydło

Za twórcę pierwszej profesjonalnej maszyny liczącej uważany jest Wilhelm Schickard. W 1623 roku urządzenie potrafiło nie tylko dodawać i odejmować, ale także mnożyć i dzielić przez liczby całkowite. W tym samym czasie 19 letni Blair Pascal pracował nad maszyną "Pascaliną". Tym samym chciał pomóc ojcu - poborcy podatkowemu - w jego pracy. Jednak urządzenie potrafiło tylko dodawać i odejmować.

Amerykańska technologia

W międzyczasie wynalazcy skonstruowali wiele maszyn, ulepszając jej możliwości. Pieszym komputerem, który był najbardziej podobny do współczesnych urządzeń, był EINAC wyprodukowany w 1946 o wymiarach 12x6 metrów i składał się z 42 szaf.

 

Polska w tym kierunku ma także duże zasługi. Jako model laboratoryjny wynaleziono komputer o tajemniczej nazwie XYZ.

 

 

Rok 1981

 

Jest to bardzo ważna data. Wtedy wprowadzono pierwszy komputer stacjonarny za sprawą firmy IBM, zajmującą się usługami na rynku informatycznym. Ważnym korkiem było zaprojektowanie maszyny w taki sposób, żeby inne formy na tej licencji mogły produkować swoje prototypy. Pierwszy system operacyjny stworzył Microsoft.

 

W tym samym czasie konkurencja w postaci firmy Apple tworzyła komputery stacjonarne prostsze w obsłudze i lepiej dopracowane technicznie.